از گذشته تا امروز از انواع لوله های پلاستیکی در صنایع مختلف استفاده شده است که یکی از پرکاربردترین آنها، لوله پلی اتیلن نام دارد که در حال حاضر نیز از آن برای کاربردهای  بسیاری استفاده می شود و با پیشرفت تکنولوژی از مواد اولیه پلی اتیلن با کیفیت بالا برای ساخت لوله‌ های پلی اتیلن های گرید (high grade) استفاده شده است.

از جمله کاربردهای این لوله های پلی اتیلن، می توان به انتقال آب، انتقال سیالات شیمیایی، سیالات گرم کننده و خنک کننده و عایق کابل برق اشاره کرد. اگر به دنبال لوله کشی صنایع مختلف هستید و می خواهید از لوله های با کیفیت استفاده کنید، بدون شک لوله های پلی اتیلن یکی از بهترین گزینه های پیش رو به شمار می آید که برای انواع مصارف در صنایع مناسب کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی لوله پلی اتیلن و کاربرد آن بپردازیم؛ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

لوله پلی اتیلن در چه مواردی کاربرد دارد؟

لوله های پلی اتیلن یکی از قدیمی ترین لوله ها محسوب می شوند که با توجه به مشخصات منحصر به فردی که دارند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که انتقال انواع سیالات در پروژه های بزرگ صنعتی به عنوان اصلی ترین کاربرد این لوله ها به شمار می آید. از مهمترین کاربردهای لوله پلی اتیلن، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله های پلی اتیلن در واقع از جنس پلاستیک هستند که با نام مواد پلی‌ اتیلن ترمو‌پلاستیک نیز شناخته می شوند. از این لوله ها در صنایع مختف اروپا و ایالت متحده آمریکا از 70 سال قبل استفاده می شده است و در حال حاضر نیز نسل جدید این لوله ها در بسیاری از موارد کاربرد دارد. به منظور ساخت این لوله ها ابتدا مواد پلی اتیلن را در دمای بالا نرم می کنند و سپس در دمای پایین قرار داده تا سخت شوند.

لوله های پلی اتیلن با توجه به اندازه و قطر در فشارهای 4 تا 25 اتمسفر تولید می شوند. به طور کلی این لوله ها از قطر 6 میلی متر تا بیش از 2 متر ساخته می شوند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع لوله های پلی اتیلن موجود در بازار

لوله های پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله های موجود در بازار به شمار می آیند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. این لوله ها علاوه بر نام علمی دارای نشان و نام تجاری نیز هستند و با نام تجاری روانه بازار می شوند. در ادامه انواع لوله های پلی اتیلن را معرفی خواهیم کرد:

دسته بندی لوله ها :

از دیگر انواع این لوله ها که برخی از شرکت ها تولید می کنند، می توان به لوله تک جداره پلی اتیلن، لوله کاروگیت دوجداره پلی اتیلن و لوله اسپیرال پلی اتیلن اشاره کرد.

دلایل کاربرد گسترده لوله های پلی اتیلن

در واقع دلیل کاربرد لوله پلی اتیلن به مزایا و خصوصیات منحصر به فرد این لوله ها بر می گردد. به طور کلی از مزایای لوله های پلی اتیلن، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تمام این موارد در کنار هم سبب شده است تا لوله پلی اتیلن یکی از بهترین گزینه ها برای صنایع مختلف محسوب شوند و به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرند.