لوله پلی اتیلن فاضلابی با توجه به جنس آن که به نام پلی اتیلن می‌باشد، بسیار مقاوم در برابر شرایط محیطی سخت است. از این رو با به کار بردن لوله پلی اتیلن در اتصالات و انتقال فاضلاب می‌توان به یک نوعی سرمایه گذاری کرد. زیرا این نوع لوله فاضلابی در مدت طولانی تعمیرات و تعویض لوله‌های فاضلابی را به حداقل خود می‌ رساند. در نتیجه استفاده از این لوله به صرفه خواهد بود. جهت دانستن کاربرد ‌های گوناگون لوله پلی اتیلن فاضلابی مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

چه لوله پلی اتیلن هایی در انتقال فاضلاب کاربرد دارند؟

با گسترش و توسعه شهر‌ها، جهت جمع آوری و دفع فاضلاب‌ها روش‌های نوین جایگزین با روش‌های کهن و قدیمی در سیستم شهرسازی می‌شود تا حد ممکن از لحاظ ایمنی و بهداشت از محیط زیست حفاظت شود. همانگونه که خود می‌ دانید یکی از دلایل اصلی آلودگی محیط زیستی توسط پسماند‌های فاضلابی است.

جهت جمع آوری و انتقال فاضلاب از لوله‌های خاص فاضلاب استفاده می‌ شود که در جنس‌ های مختلف و اندازه و همچنین کاربرد‌های مختلف وجود دارند. با توجه به خصوصیات منحصر به فرد لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی که گفته شد، لوله پلی اتیلن فاضلابی مناسب برای انتقال و جمع اوری فاضلاب ها و پساب های صنعتی بسیار مناسب بوده است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: لوله پلیکا در قزوین

این لوله‌ها دارای کاربرد‌های گوناگون می‌باشند که اصلی ترین کاربرد آنها در زمینه فاضلاب می‌باشد. کاربرد این لوله‌ها در فاضلاب‌های شهری و روستائی  و صنعتی گسترده است و همچنین از آنها برای جمع آوری آب‌های سطحی استفاده می‌شود.

انواع لوله فاضلابی بر حسب کاربرد

لوله پلی اتیلن فاضلابی در سه نوع تک جداره، دوجداره و اسپیرال تولید می‌شوند که هر کدام دارای کاربرد‌های متفاوت نسبت به مشخصات خود هستند. لوله‌های تک جداره فاضلابی پلی اتیلن دارای مقاومت بالا و طول عمر در زیر زمین‌اند که این ویژگی در اتصالات فاضلابی باعث کاهش هزینه‌ ها می‌ شود.

در مورد لوله های دوجداره می‌ توان گفت به دلیل سبکی به عنوان لوله‌های پر کاربرد جهت جمع‌آوری و انتقال فاضلاب شناخته شده‌اند. لوله اسپیرال در سایز‌های بزرگ تولید شده و نیز دارای مشخصات گوناگونی است که باعث پرکاربرد بودن آن شده است.

کاربرد این لوله با توجه به مشخصات متریک آن

در فاضلاب درون ساختمان به دلیل کم فشار بودن فاضلاب شهری از پلی اتیلن فاضلابی سایز 50 الی 160 میلی متر استفاده می‌ شود. جهت کار‌های با فشار کاری یکسان همراه با اتصالات جوشی فاضلابی نیز از این نوع لوله در سایز میان 50 تا 60 میلی متر استفاده می‌ شود. لوله‌ های پلی اتیلن در سایز‌های بیشتر از 160 میلی متر در فاضلاب شهری، انتقال آب باران و کانال آب مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

سایز و ضخامت لوله پلی اتیلن فاضلابی

با توجه به کاربرد لوله های فاضلابی در اماکن مختلف، این لوله ها با سایز و ضخامت های گوناگون تولید می شوند. بر اساس جدول‌های استاندارد بین المللی سایز لوله‌های پلی اتیلن بر حسب میلی متر است و در این جدول‌ها این لوله‌ها را با تقسیم بندی از روی سایز و ضخامت می‌ شناسند. سایز و ضخامت لوله پلی اتیلن فاضلابی در زیر  گفته شده است.

مزایای لوله پلی اتیلن فاضلابی

یک انتخاب مناسب می تواند علاوه بر کاهش هزینه های اضافه باعث راحتی کار و داشتن دوام زیاد در هر کار و پروژه ای باشد. لوله کشی فاضلاب از جمله کارهای مشکل می باشد که رعایت این موارد می تواند آن را راحت تر جلوه دهد. به کار بردن لوله هایی سبک و با کیفیت در کار انتقال فاضلاب باعث عدم نشت و همچنین مقاومت در برابر فشار های مکانیکی می شود. لوله های پلی اتیلن با داشتن ویژگی های منحصر به فرد از لوله های متناسب این کار به حساب می آیند و همچنان سابقه درخشان لوله پلی اتیلن فاضلابی نشانگر این امر است.

در ادامه به مزایای این لوله خواهیم پرداخت و چرایی مناسب بودن این لوله ها در کشیدن فاضلاب را خواهیم گفت.

این لوله ها در وزن های بسیار سبک که مناسب برای فاضلاب کشی هستند تهیه شده اند که اصلی ترین مزیت لوله پلی اتیلن به شمار می رود. لوله پلی اتیلن علاوه بر داشتن وزنی سبک، دارای طول عمر بالایی است که نشان از دوام و پایداری این لوله فاضلابی در محیط های گوناگون است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: قیمت لوله کاروگیت در ایلام

این لوله فاضلابی مقاومت بالایی در مقابل عوامل مکانیکی و مواد شیمیایی دارد و در نتیجه همین امر موجب طول عمر این نوع از لوله ها می شود. با انتخاب لوله پلی اتیلن در امر کشیدن فاضلاب می توانید روند کار را تسریع ببخشید زیرا سبکی آن باعث جلو رفتن و سهولت آن می شود. با توجه به مواد به کار رفته در تولید لوله پلی اتیلن و همچنین جنس آن، هیچگونه نشتی در آن مشاهده نمی شود.

قیمت لوله های فاضلابی بر حسب کاربرد و ویژگی‌های آن

حتما با توجه به مطالب گفته شده، متوجه شده اید که لوله پلی اتیلن فاضلابی دارای مزیت های فراوان در زمینه های گوناگون هستند و همین مزیت و پر کاربرد بودن این نوع از لوله ها باعث افزایش استفاده از آنها شده است. در مورد هزینه این نوع از لوله های استفاده شده برای فاضلاب ها می توان گفت که هزینه آنها به طور دقیق و یکسان نمی باشد زیرا هزینه لوله های فاضلابی پلی اتیلن وابسته به عواملی از جمله مواد اولیه تولید شده توسط پتروشیمی ها است.

از دیگر عواملی که می تواند بر روی قیمت لوله پلی اتیلن متاثر باشد کارخانه تولید کننده لوله پلی اتیلن، کیفیت و برند آن، داشتن استاندارد های ملی و بین المللی، ابعاد و اندازه لوله و غیره است همچنین باید بدانید علاوه بر این موارد نصب و اجرای لوله پلی اتیلن فاضلاب بر هزینه و قیمت آن متاثر است و امکان بالا رفتن یا کاهش هزینه در این مورد وجود دارد. در نتیجه قیمت این لوله فاضلابی در شهر های گوناگون می تواند متفاوت باشد.