لوله پلی اتیلن چیست و جه کاربردی دارد؟ اگر شما یکی از افرادی باشید که در صنعت مشغول بکارید بدون شک نام این لوله ها برایتان آشناست، لوله پلی اتیلن به لوله های پلیمری انعطاف پذیری گفته می شود که از فرآیند پلیمریزاسیون ساخته می شوند و از مهمترین و پر مخاطب ترین وسیله ها در صنعت پلاستیک است. لوله پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر یکی از انواع پلی اتیلن ها است که در لوله کشی های شهری و آبرسانی بیشترین نقش را دارد.

لوله پلی اتیلن به چه لوله هایی گفته می شود؟

در صنعت لوله پلی اتیلن، یکی از پرکاربرد ترین و ساده ترین نوع پلیمرها است و  همانطور که از نامش انتظار می رود مواد اولیه ساخت آن پلی اتیلن می باشد؛  نوع فرایند پلیمیرزاسیون و کرید های مختلف سبب ایجاد انواع لوله های پلی اتیلن است. این نوع لوله ها یکی از پر مزیت ترین لوله های تجاری هستند، انعطاف و کیفیت بالا از اصلی ترین مزیت های این لوله ها است و بیشترین موارد مصرف آن در لوله کشی برای آبرسانی و گازرسانی های شهری می باشد. بطور کلی این نوع لوله ها در دنیای امروز جایگزینی مناسب برای لوله های قدیمی (چدنی، بتنی و فلزی) که ساخت های پر هزینه ای را دارا می باشند، هستند.

کاربرد لوله های پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر

لوله پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر  به دلیل ساخت ساده و مزیت ها بیشماری که دارد یکی از محبوب ترین انواع لوله های تجاری است، و از آن در جا های زیادی استفاده می شود ، از مهم ترین کاربرد های می توان به آبرسانی و استفاده در انشعابات اصلی و فرعی آب  اشاره کرد،  کاربرد های اصلی پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر به شرح زیر می باشد:

انواع لوله پلی اتیلن

اگر بخواهیم لوله های جنس پلی اتیلن را به انواع مختلف دسته بندی کنیم، باید گفت که این لوله ها در ظاهر و مشخصات اصلی دارای انواع مختلفی هستند؛ از نظر ظاهری لوله ها به دو دسته تک جداره و دوجداره تقسیم می شوند و اما تفاوت در مشخصات که بسته به همین  تک جداره و یا دوحداره بودن لوله ها است

لوله های پلی اتیلن تک جداره:

لوله های پلی اتیلن دو جداره:

لوله ها دو جداره خود به دودسته تقسیم می شوند؛ لوله های دو جداره کاروگیت و لوله های دو جداره اسپیرال که هر دو دارای مشخصات زیر می باشند:

لوله های دو جداره پلی اتیلن در عمران و ساختمان سازی از اصلی ترین و پرکاربرد ترین محصولات برای انشعابات ، گازرسانی و آبرسانی هستند.

ویژگی لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن به عنوان یک محصول نسبتا جدید و پر کاربرد در زمینه ساخت و ساز و انشعابات ویژگی های مثبت زیادی نظیر موارد زیر دارد که این ویژگی ها اط اصلی ترین دلایل محبوبیت این لوله در صنعت می باشند. ویژگی های پلی اتیلن ها:

  1. استحکام و مقاومت زیاد
  2. انعطاف پذیری لوله ها
  3. مقاوم در برابر اشعه ها و نور خورشید
  4. مقاوم در برابر انواع مواد شیمیای
  5. وزن سبک و پایین
  6. اتصال پذیری راحت
  7. قیمت مقرون به صرفه
  8. دو جداره بودن لوله ها

مشخصات لوله پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر

همانطور که گفته شد لوله های پلی اتیلن طی فرآیند پلیمریزاسیون به وجود می آیند در این فرآیند منومر های اتیلن تحت فشار های متفاوت ذوب می شوند، مه این امر سبب تفاوت انواع این لوله ها می گردد، لوله پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر معمولا در فشار های 4 6 10 و یا 16 اتمسفری با طول شاخه های 6 و 12 متری تولید می شوند.  مواد به کار رفته در لوله پلی اتیلن سایز 400 میلیمتر pe100 یا pe80  می باشند، وزن و ضخامت لوله با توجه به مواد بکار رفته در آن تغییر خواهد کرد.

نکته مهم: از آنجا که لوله هایی سایز 400 میلی متری یا 16 اینچی یکی از پرکاربرد ترین لوله ها در انشعابات شهری و روستایی هستند باید در ساخت آن از مواد با کیفیت بالا استفاده گردد، زیرا استفاده از مواد کیفیت پایین باعث می شود تا لوله ها به صورعت دچار ترکیدگی شوند.